+48 503-036-725 pilecki@brewo.com

Porady

Strona główna    /    Porady
Obróbka wstępna metalu
06 / 01 / 2018

Obróbka wstępna metalu

Jest dziś powszechnie wiadomym, że dobra obróbka wstępna metalu przedstawia ważną przesłankę łączenia odpornego na korozję. Obecnie części metalowe do łączenia są po czyszczeniu wstępnie obrabiane - albo chemicznie albo mechanicznie, tzn. przy obróbce mechanicznej części zostają odtłuszczone w parze węglowodoru chlorowanego (perchloretylen, trójchloretan i III-trójchloretan) i w końcu obrobione strumieniem pirytu żeliwnego utwardzanego lub korundu. Jako strumienia używa się przy powierzchniach stalowych pirytu żeliwnego utwardzonego, a przy innych metalach nieżelaznych, jak np. aluminium lub mosiądz - korundu. Chemiczna obróbka wstępna metalu jest trochę bardziej skomplikowana, ponieważ dla różnych metali muszą zostać użyte rożne procesy.

Do obróbki wstępnej powierzchni z tworzyw sztucznych wystarcza najczęściej proste czyszczenie i w zależności od potrzeby ewentualnie obróbka strumieniem. Przy polioksymetylenie i poliofluoroetylenie powierzchnie zewnętrzne muszą zostać wstępnie opracowane chemicznie. Trzeba zwrócić uwagę, że powierzchnie metalowe po obróbce strumieniem nie mogą być długo składowane, ponieważ utworzona warstwa tlenku może przeszkadzać w łączeniu. Z tego powodu części metalowe powinny po obróbce strumieniem tak szybko, jak to tylko możliwe zostać pokryte gruntem (w przypadku aluminium tego samego dnia).

Bruzdkowanie powierzchni metalowych przez obróbkę strumieniową. Obróbce strumieniowej można poddać tylko nienagannie odtłuszczone części metalowe. Należy stosować ścierniwo do obróbki strumieniowo-ściernej zawierające olej lub tłuszcz.

Ścierniwo do obróbki strumieniowo-ściernej winno mieć ostre krawędzie i być twarde. Należy zwrócić uwagę, aby było ono w wystarczającej ilości.

Ścierniwo do obróbki strumieniowo-ściernej należy regularnie odkurzać.

Uwaga: Poddane obróbce strumieniowej części metalowe można ułożyć tylko w czystych skrzyniach i maksymalnie w ciągu 6 godzin należy pokryć podkładem malarskim lub środkiem wiążącym.

Pozostałe w pustych przestrzeniach ścierniwo do obróbki strumieniowo-ściernej należy przed dalszą obróbką koniecznie usunąć.

Odpowiednie mechaniczne i chemiczne procesy obróbki wstępnej:

Substrat Mechanicznie Chemicznie
stal piryt żeliwny utwardzony fosfatyzacja (Zn-fosforan)
aluminium korund chromianowanie
mosiądz korund ---
stal nierdzewna korund ---
cynk korund chromianowanie
poliamid piryt żeliwny utwardzony ---
poliepoksyd piryt żeliwny utwardzony ---
poliester piryt żeliwny utwardzony ---
polioksymetylen --- p-toluenowy kwas sulfonowy
polifluoroetylen --- płynny amoniak

Metalowe części pokryte gruntem lub spoiwem w czystym otoczeniu mogą być składowane przez dłuższy czas (kilka dni).« Wróć
Brewo

ul. Kobylnicka 30 A
31-538 Tarnowo Podgórne
Sady


Tel.

+48 503-036-725
Tel.

+48 61 867-90-33
Zobacz jak do nas dojechać
Zamówienie on-line

Aby zakupić odpowiednią powłokę lub klej należy wypełnić formularz zamówienia zamieszczony w dziale kontakt.


Złóż zamówienie
Nasze certyfikaty

Certyfikat Oobowość roku 2016

zobacz certyfikat

Certyfikat Rzetelności

zobacz certyfikat

Certyfikat Europejski Laur Wiarygodności

zobacz certyfikat

Certyfikat CIRF EFFP 2017

zobacz certyfikat