+48 503-036-725 pilecki@brewo.com

Porady

Strona główna    /    Porady
Nakładanie spoiwa
29 / 01 / 2018

Nakładanie spoiwa

Przed nałożeniem spoiwo należy homogenizować poprzez mieszanie. Do nakładania spoiwa można wykorzystać każdy znany proces pokrywania warstwami znany w przemyśle lakierniczym, na przykład:

  • zanurzenie
  • nakładanie pędzlem
  • pistolet powietrzny
  • nakładanie manualne
  • nakładanie walcowe
  • nakładanie wylewne

Z wyżej wymienionych procesów najczęściej stosowane jest nanoszenie za pomocą natryskiwania, ponieważ spoiwo jako dyspersja nie jest optymalne do nanoszenia poprzez zanurzanie. Natryskiwanie airless jest również rzadko używane ze względu na niekorzystne wielkości ziaren spoiwa. Dzisiaj stały się skuteczne automatyczne urządzenia natryskujące z kilkoma powietrznymi pistoletami do nanoszenia spoiwa. Aby uzyskać doskonałą jakość wiązania (łączenia), poleca się następujące grubości warstw gruntu i spoiwa:

  • grunt - ok. 10 mikronów
  • spoiwo - ok. 15-20 mikronów

Suszenie powłoki gruntu względnie spoiwa może następować zarówno w temperaturze pomieszczenia, jak również przy wyższych temperaturach. Czasy schnięcia są następujące:

Spoiwo Temperatura pomieszczenia 80°C
PM 05 30 min. 5 min.
PC 12 60 min. 10min.
PC 14 150 min. 30 min.

Grunt może schnąć także w wyższych temperaturach, np. 150-180°C. Spoiwo przedstawia jednak sieciujący roztwór kauczukowy, który w 150-180°C już wysieciowuje i nie reaguje już więcej z mieszanką kauczukową, która ma się związać. To prowadzi do złych wyników wiązania. Z tego powodu powłoka spoiwa nie powinna być suszona w temp. wyższej niż 120-130°C.

Od lat do wytwarzania najróżniejszych produktów gumowo-metalowych stosowane są środki adhezyjne w łączeniu różnych elastomerów, jak np. kauczuk naturalny, butadienowo-styrenowy, chloroprenowy, nitrylowy, izoprenowo-butadienowy, butylowy, etylenowo-propylenowy, epichloro-hydrynowy, chlorosulfonyl-etylenowy, silikonowy, akrylowy, piliuretanowy, fluorowy z metalami, jak np. żelazo, stal, aluminium, mosiądz itd., lub również z wieloma tworzywami sztucznymi jak: poliamidy, poliepoksydy, polioksymetyleny i piolfluoroetyleny, a także ze szkłem i tkaniną. W pierwszej linii wytwarza się tutaj wszelkiego rodzaju elementy tłumiące drgania jak zawieszenia silnika, elementy sprzęgieł, różne łożyska, rozmaite pierścienie uszczelniające, rolki, walce, elementy szyn i mostów. Wytworzenie tego artykułu następuje w dwóch różnych procesach:

  • wytworzenie mieszanki kauczukowej;
  • obróbka wstępna części metalowej, a także pokrycie warstwami części metalowych środkiem adhezyjnym względnie gruntem i środkiem adhezyjnym.

 



« Wróć
Brewo

ul. Kobylnicka 30 A
31-538 Tarnowo Podgórne
Sady


Tel.

+48 503-036-725
Tel.

+48 61 867-90-33




Zobacz jak do nas dojechać
Zamówienie on-line

Aby zakupić odpowiednią powłokę lub klej należy wypełnić formularz zamówienia zamieszczony w dziale kontakt.


Złóż zamówienie
Nasze certyfikaty

EUROPEJSKA FIRMA FAIR PLAY

zobacz certyfikat

Certyfikat Rzetelności

zobacz certyfikat

Certyfikat Europejski Laur Wiarygodności

zobacz certyfikat

Bezpieczna Firma

zobacz certyfikat